HomeContactNieuwsVacaturesSitemap
SALAR Nederland
Home arrow Laatste nieuws arrow Kamer sceptisch over oplossing chaos fiscus


Kamer sceptisch over oplossing chaos fiscus PDF Afdrukken E-mail

(Het volgende artikel is gepubliceerd in het Financieel dagblad van 5 juli 2007)  

Kamer sceptisch over oplossing chaos fiscus  

De Tweede Kamer is zeer sceptisch over de mogelijkheid om op korte termijn de administratieve problemen bij de Belastingdienst en uitkeringsinstantie UWV op te lossen. Sommige kamerleden houden expliciet de mogelijkheid open om de tot stand gekomen samenwerking terug te draaien.

In een debat met minister Piet Hein Donner van Sociale Zaken en staatssecretaris Jan Kees de Jager van Financiën besprak de Kamer woensdag de stand van zaken. Sinds de invoering van de Wet Walvis op 1 januari 2006 zijn loonsystemen van de Belastingdienst en het UWV geïntegreerd. Door grootschalige problemen loopt de verwerking van de loongegevens spaak en kunnen voor circa 200.000 mensen geen definitieve huur-, zorg-en kinderopvangtoeslagen worden berekend.

In een spoeddebat twee weken geleden gaf de Kamer Donner en De Jager tot september de tijd om met een plan van aanpak te komen. Desondanks sloegen kamerleden ook gisteren weer een zeer stevige toon aan. CDA-kamerlid Pieter Omtzigt zei ‘met spanning en angst’ uit te zien naar de probleemanalyse na het zomerreces. Hij liet nadrukkelijk de mogelijkheid van het instellen van een parlementair onderzoek boven de markt hangen. Donner had de problemen toegelicht met een analogie van pijpleidingen en water dat daar doorheen stroomt. PvdA-kamerlid Ton Heerst zei in die analogie: ‘Als straks in september blijkt dat het allemaal shit is, dan moeten we er weer een pijpleiding naast leggen.’ Daarmee doelde hij de mogelijkheid om de geïntegreerde aanpak door Belastingdienst en UWV weer ongedaan te maken en terug te gaan naar de oude methode waarbij beide diensten een eigen administratie van loongegevens erop nahouden.

Het probleem:

►Sinds vorig jaar hoeven bedrijven nog maar één keer loonaangifte te doen
►Probleem leek aanvankelijk te zitten in de uitwisseling van informatie tussen Belastingdienst en UWV
►Niet de koppeling van systemen leidt tot problemen, maar de complexiteit van de gegevens
►Daardoor zijn loongegevens over 2006 niet betrouwbaar


CDA’er Omtzigt viel de beide bewindslieden van zijn eigen partij stevig aan. Zo hekelde hij het feit dat Donner niet bereid was een intern onderzoek over de problemen naar de Kamer te sturen. ‘Dat stelt me buitengewoon teleur. Het kan toch niet zo zijn dat ik als kamerlid een beroep moet doen op de Wet openbaarheid van bestuur?’ Donner zei dat interne stuk naar de Kamer te sturen zodra het plan van aanpak gereed is.
Donner en De Jager hebben besloten om circa 430.000 bedrijven te vragen opnieuw loongegevens te verstrekken, omdat de huidige gegevens niet betrouwbaar genoeg blijken te zijn. In het spoeddebat had De Jager al gezegd dat niet opnieuw alle 120 gegevens nodig zijn, waarom bij een normale loonaangifte wordt gevraagd. ‘Wij hebben een jaaropgave nodig van het loon, de inkomensafhankelijke bijdrage en een deel van de premies werknemersverzekering’, zei hij twee weken geleden.

In het debat zei De Jager dat in totaal veertig gegevens opnieuw opgevraagd zullen worden. Omtzigt was daar teleurgesteld over: ‘Veertig gegevens is wel iets meer dan de drie waar we het in het spoeddebat over hadden.’ De staatssecretaris verwacht dat veel gegevens via tussenpersonen zoals salarisadministrateurs verkregen kunnen worden.

Zowel VVD-kamerlid Ineke Dezentjé Hamming als SP’er Paul Ulenbelt vroeg zich af of het ooit nog goed gaat komen. Donner zei daarop: ‘Het komt goed, ik kan u nog niet zeggen wanneer.’